e
sv

Google Haritalar için toplu taşımayı etkileyen yenilik

Popüler harita servisi Google Haritalar, yol tarifi ve navigasyon için bir kez daha yenilendi.

Popüler harita servisi Google Haritalar, yol tarifi ve navigasyon için bir kez daha yenilendi. Corona virüsü yüzünden etkilenen kullanıcıları korumak isteyen arama motoru devi, toplu taşımayı ve seyahati etkileyen yeniliğini açıkladı.

Google Haritalar yol tarifi ve navigasyon ile tekrar gündemde

Milyonlarca insanın hayatını olumsuz bir şekilde etkileyen Corona virüsü, birçok kişinin iş yerine gitmesini ve seyahat etmesini engelledi. Küresel bir normalleşme süreci için çabalayan sağlık çalışanları, henüz istenen ortam koşullarının hazır olmadığını söylüyor.

Hayatın bütün engellere rağmen devam ettiğini düşünen ve insanların dışarıya çıktığını gören Google, kendisine ait olan harita uygulamasına el attı. Artık Google Haritalar’da seyahat kısıtlamaları ile ilgili bildirimler yer alacak.

Otomobil kullanmayı ve toplu taşıma araçları ile gezmeyi kolaylaştıran ve bu aktiviteleri daha güvenli bir hâle yeni özellik, seyahat sırasında kullanılan bir yolun Corona virüsünden etkilenip etkilenmediğini gösterecek.

Bu sayede bir kullanıcı maske takıp takmamak konusunda kararsız kalmayacak. Zira Google, sizi sadece gerekli anlarda uyaracak ve size ilgili güzergâhı kullandığınız sırada maske takmanızı söyleyecek.

Google’ın haritalama servisi, COVID-19 salgınından etkilenen yolları kullanan toplu taşıma araçları hakkında da bilgi verecek. Böylece seçtiğiniz güzergâhı kullanan araçların gecikip gecikmeyeceğini veya aslında zamanında gelen trenlerin veya diğer toplu taşıma araçlarının neden geciktiğini öğrenebileceksiniz.

Bu özellik şimdilik şu ülkelerde aktif edildi: Arjantin, Avustralya, Belçika, Brezilya, Kolombiya, Fransa, Hindistan, Meksika, Hollanda, İspanya, Tayland, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri.

Buna ek olarak Google, kullanıcılara seyahat için tercih edilen rotada herhangi bir COVID-19 kontrol noktası veya kısıtlaması olup olmadığını bildirmek için de bir özellik geliştiriyor. Peki Google’ın planı ne?

Bu özellik, seçilen ilgili yolda herhangi bir kısıtlama veya herhangi bir kontrol olduğu takdirde kullanıcıya daha yola çıkmadan haber verecek. Google Haritalar için yayımlanan yeni sistemin Türkiye’ye gelip gelmeyeceği belli değil.

 

Kaynak: ShiftDelete