e
sv

HarmonyOS kullanıcı sayısı giderek artıyor

50 Okunma — 11 Temmuz 2021 14:51
Huawei'nin Haziran ayında piyasaya sürdüğü HarmonyOS 2.0 indirme rekoru kırdı. Şirket bir aylık raporu açıkladı.
avatar

Stalwart

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Huawei’nin Haziran ayında piyasaya sürdüğü HarmonyOS 2.0 indirme rekoru kırdı. Şirket bir aylık raporu açıkladı.

Huawei’nin Android alternatifi olarak geliştirdiği HarmonyOS işletim sistemi, piyasaya sürüldüğünden bu yana ciddi anlamda kitle yakaladı. 2 Haziran tarihinde güncellemeyi yayınlayan Huawei, sadece ilk haftada 10 milyon kullanıcıya ulaştıklarını açıkladı. Şimdi ise bir ay geçen aradan sonra en son rakamlar açıklandı.

Çin’deki Huawei sahipleri tarafından kullanılan HarmonyOS 2.0 , bir ayda tam 30 milyon kullanıcıya ulaştı. Hedefleri doğrultusunda istikrarlı bir yol kat eden Huawei, yıl sonuna kadar bu rakamın 300 milyona ulaşacağını umut ediyor.

HarmonyOS 2.0 güncellemesi tam 30 milyon kişi tarafından indirildi

Huawei’nin yeni işletim sistemi HarmonyOS, şirketin vaatlerine göre 200 milyon cep telefonu ve tablete, 100 milyon ise ev aletleri ve diğer teknolojik ürünler olmak üzere yıl sonuna kadar 300 milyon kullanıcıya ulaşacak.

Öte yandan Çinli üreticinin yeni işletim sistemi, kararlı bir hale gelip yeterli kitleye ulaştığında üçüncü taraf üreticiler tarafından da kullanılabilecek. Ancak bunun içinde şirketin işletim sistemi pazar payında en az yüzde 16’lık bir dilim yakalaması gerecektir.

Şu anda piyasadaki popüler işletim sistemlerinin çoğu, pazar payının yüzde 16’sını aşmış durumda. Hatta araştırma şirketlerinden StatCounter’ın son verilerine göre; Google’ın Andoid işletim sistemi yüzde 40,63, Apple’ın iOS işletim sistemi yüzde 16,26 ve Windows’un pazar payı ise yüzde 31.94 olarak kayıtlara geçti.

Huawei’nin hedefi de HarmonyOS’u yukarıdaki pazar payına getirmek olacaktır. Görünüşe bakılırsa da yıl sonuna kadar bu rakama ulaşmak çok da zor olmayacak. Zira bir ay içerisinde 30 milyon kullanıcı yakalayan Huawei, yıl sonuna kadar bu rakamı 300 milyona çıkararak muhtemelen belirlenen pazar payına ulaşacak.

Alıntı

Kaynak: ShiftDelete