e
sv

Microsoft Edge popüler internet tarayıcıları sıralamasında yükseldi

132 Okunma — 11 Temmuz 2021 14:44
Microsoft Edge popüler internet tarayıcıları sıralamasında yükseldi. Edge yaklaşık bir yıldan fazla bir süredir piyasada bulunuyor.
avatar

aşk hikayesi

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Microsoft Edge popüler internet tarayıcıları sıralamasında yükseldi. Edge yaklaşık bir yıldan fazla bir süredir piyasada bulunuyor.

Microsoft Edge, düşük RAM ve işlemci kullanımı sayesinde oldukça popüler hale geldi. Chromium tabanlı olması ile birlikte eklentiler de çalıştıran tarayıcı Windows 10 platformunda önyüklü geliyor. Uzun süredir Mozilla Firefox ile mücadele eden Microsoft Edge, Firefox’u geçmeyi başardı.

Microsoft Edge, en popüler üçüncü tarayıcı oldu

Son aylarda Firefox ve Edge baş başa gidiyordu. Haziran ayı rakamlarına göre, Edge tarayıcı pazarının yüzde 3,4‘ünü elinde tutuyor. Firefox’ta bu oran yüzde 3,29. Firefox 10 yıllık bir süreçte elde ettiği pazar payını 1 yıl içinde kaybetti. Edge’in elde ettiği pazar payı onu, Chrome (yüzde 65,27) ve Safari‘nin (yüzde 18,34) arkasında üçüncü sıraya yükseltiyor.

Ocak 2020‘de piyasaya sürülen yeni Chromium tabanlı Edge yavaş bir başlangıç yapmıştı ancak 1 yıl sonra daha fazla ivme kazanmaya başladı. Geçen yazdan bu yana Microsoft Edge‘in pazar payı üç kattan fazla arttı. Elde edilen bu artış, kısmen yenilenen pazarlama teknikleri ve diğer modern tarayıcılar gibi güncellenmesi sayesinde oldu.

Edge, Windows 10‘a önyüklü şekilde geliyor. Daha önce bu şekilde değildi ve önyüklü gelmeye başlamasıyla birlikte bir gecede milyonlarca kullanıcıya ulaştı. Microsoft, Edge’i güncellemeye ve daha verimli hale getirmek için çalışmaya devam ediyor.

Alıntı

Kaynak: ShiftDelete